fbpx
+48 609 729 082 [email protected]

Jaki jest Twój związek?

Jaką masz dziś relację z najbliższą Ci osobą? Czy czujesz się widziany i słyszany? A czy Ty czujesz się rozumiana i kochana? Może myślisz, że kiedyś – na początku –  było cudownie, a dziś wszystko wygląda inaczej. Może przestaliście ze sobą rozmawiać, a może każda rozmowa kończy się kłótnią, po której długo nie możecie się uspokoić? Może nosisz w sobie wiele gniewu i pretensji i zastanawiasz się co z tym wszystkim zrobić?

Czego nie zrobiliście

Prawdopodobnie zapomnieliście, że zawsze po etapie zauroczenia drugą osobą, kiedy opadnie już burza hormonów, zaczyna się zauważać różnice. Bo przecież partner/ka – tak jak i Ty – jest odrębną osobą, z własnymi potrzebami i uczuciami. Może Ty sam przestałeś/łaś mówić o swoich potrzebach przyczyniając się do poczucia izolacji i niezrozumienia w Waszym związku. Być może też nie umiecie się „zdrowo kłócić”, a zamiast tego wycofujecie się, ukrywacie powody swojego niezadowolenia albo wybuchacie i dajecie się ponieść emocjom.

Co jest Waszą trudnością i czego potrzebujecie?

Wciąż chcecie być razem ale nie radzicie sobie z obecnymi trudnościami co znacząco pogarsza codzienną jakość życia. Czy ktoś z Was obawia się, że powtórzy jakiś błąd z poprzedniego związku, obciąża Was to i chcecie temu zapobiec? Może twój partner/rka cierpi na depresję lub utracił/a pracę i to kładzie się cieniem na Waszym związku? Albo też macie konkretny problem, na przykład doszło do zdrady, jest w Was mnóstwo emocji ale chcecie to przepracować.

Nie będę „naprawiać” jednego z Was

Celem terapii nie jest „naprawienie” jednego z partnerów ale przyglądanie się temu, jak wzajemnie na siebie oddziałują. Przyjmujemy, że obie strony ponoszą odpowiedzialność za zmiany w swoim związku, ponieważ każda z osób jest odpowiedzialna za swoje zachowanie. Partnerzy wywierają na siebie wpływ, ale też każdy jest odpowiedzialny za siebie, to znaczy zamiast myśleć: „Gdyby on mnie doceniał to by mi skrzydła urosły” można zapytać: „A jak ty siebie doceniasz?”

Wspólna podróż ku lepszemu

Na początku terapii para musi uzgodnić co jest ich problemem. Pozwalając wybrzmieć zarówno jego jak i jej punktowi widzenia musimy ustalić nad czym będziemy pracować, co chcemy zmienić. W naszej pracy wykorzystamy trening komunikacji, czyli umiejętność mówienia i słuchania oraz okazywanie zrozumienia dla poglądów partnera. Zaczniemy uczyć się negocjacji, gdzie obie strony prawdopodobnie poczują rozczarowanie, że nie wszystko jest możliwe „na moich warunkach”. Zobaczymy też jak wspierać nowe, pozytywne zachowania i jak robić więcej miejsca na dobre doświadczenia w Waszej relacji. Będziemy uczyć się jak zauważać i wyrażać uczucia i emocje oraz jak wyciszać sytuacje konfliktowe. Kiedy osiągniemy wyznaczony cel terapia może się zakończyć.