fbpx
+48 609 729 082 [email protected]

PSYCHOTERAPIA

Pracuję z osobami dorosłymi i prowadzę sesje indywidualne oraz terapię dla par. Pracuję też w języku angielskim.

Nasze pierwsze spotkania to czas podzielenia się tym, co jest Twoją trudnością oraz określenia jakie masz oczekiwania i potrzeby. Wspólnie postaramy się okreslić co jest celem terapi i zdecydujemy jak możemy nad tym pracować. Po ustaleniu zasad współpracy rozpoczniemy terapię. Sesje odbywają się co tydzień, w ustalonym dniu i o stałej godzinie.

Zarówno sesja psychoterapii indywidualnej jak i sesja psychoterapii par trwa 50 minut.

 Za proces terapii odpowiedzialne są obie strony, choć jest to inny rodzaj odpowiedzialności. Jako Twoja terapeutka odpowiadam za zbudowanie poczucia bezpieczeństwa, kształtowanie komunikacji oraz za prowadzenie procesu psychoterapeutycznego. Natomiast po Twojej stronie leży stopniowe wprowadzanie nowej perspektywy i umiejętności w codzienne życie i relacje poza gabinetem.

W JAKI SPOSÓB PRACUJĘ?

W trudnych i kryzysowych momentach istnieją w nas zasoby, z których możemy skorzystać. Mamy potencjał by wzrastać i odzyskiwać równowagę. Jako psychoterapeutka Gestalt buduję więź od momentu naszego pierwszego kontaktu – poprzez dialog oraz całościowe rozumienie człowieka. Więź terapeutyczna, czyli relacja terapeuty i klienta, to główny czynnik leczący, na którym opieram moją pracę. Wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń do pracy – fizycznie tworzą ją ściany gabinetu a za bezpieczeństwo przestrzeni psychicznej odpowiedzialna jestem ja – jako Twoja terapeutka. Przyjmuję Ciebie jaką/jakim jesteś, z szacunkiem do Twoich myśli, uczuć, emocji, a niejednokrotnie bolesnych wspomnień i doświadczeń.

W gabinecie spotykam się z dorosłym człowiekiem, z historią jego rozwoju zapisaną w emocjach oraz w ciele, czego najczęściej nawet nie jesteś świadoma/świadomy. Czasami będziemy pracować głęboko, dotykając tego, co nieświadome. Jestem wtedy cały czas obecna by Cię wesprzeć. Sięgam po metody tj.: eksperyment, praca z objawami somatycznymi, praca z treścią snu. Skorzystamy z nich w momencie, gdy wyrazisz swoją gotowość.

Moje praca polega na tym, by zwiększać Twoją samoświadomość: skąd biorą się trudności? Jakie są Twoje potrzeby? Co uniemożliwia lub utrudnia ich zaspokojenie? Nauczymy się nowych sposobów rozwiązywania trudności i zaspokajania Twoich potrzeb.

„Odkrycie, że moje emocje i myśli są ważne, tylko dlatego i aż dlatego, że pochodzą ode mnie i to wystarczy, by pozwolić sobie na ich zrozumienie, przeanalizowanie i akceptację było dla mnie sukcesem psychoterapii. Zawsze czułam się zaopiekowana, a stworzona atmosfera i przestrzeń sprawiały, że mogłam bardziej wnikliwie przyglądać się swoim emocjom”.    Kinga

SKUTECZNOŚĆ TERAPII GESTALT

Jesteśmy stworzeni do budowania karmiących nas relacji, których wzorców uczymy się jako dzieci, od opiekunów. W trakcie rozwoju czasami dzieje się tak, że dziecko napotyka trudność, która go przerasta i musi sobie jakoś z nią poradzić. Jeśli opiekun nie daje mu wsparcia lub optymalnego rozwiązania dziecko samo uczy się sposobów radzenia sobie. Te sposoby, będące kiedyś najlepszą możliwą odpowiedzią na daną trudność, zaczynają nas ograniczać kiedy przechodzimy na kolejne etapy rozwoju. Stają się one nawykowymi sposobami reagowania, nie przynoszą satysfakcji i nie rozwiązują obecnych problemów.

Psychoterapia Gestalt zwiększa samoświadomość człowieka – pozostawia mu autonomiczną decyzję co do zmian, które pragnie wprowadzić oraz kierunku tych zmian. Pracując z tym co bolesne i trudne, nie zapomnimy o tym co działa, czyli o zasobach, do których można sięgnąć by wprowadzać i utrwalać zmianę. A same zmiany, czyli nowe sposoby ekspresji i zachowania, ćwiczymy w gabinecie abyś mogła/mógł wprowadzać je do swojego życia.

W podejściu Gestalt czynnikiem leczącym jest przede wszystkim więź, czyli relacja terapeutyczna pomiędzy klientem a terapeutą. Będziesz uczyć się czuć, rozpoznawać i zmieniać to, z czym masz największy problem, a ja będę Ci w tej drodze towarzyszyła.

„Spotkania z Anią pomogły mi spojrzeć na siebie z dystansu, spojrzeć oczyma moich bliskich, zrozumieć, że nie zawsze trafnie oceniam ich zachowanie, czy intencje. Przede wszystkim jednak nauczyłam się, że kochać siebie, mieć uważność na siebie nie jest egoizmem, jest czymś absolutnie dobrym i koniecznym,  żeby móc kochać innych. Tylko z ciepłego, kochającego serca może wyjść ciepło i miłość.”  Jola

CZY GESTALT JEST DLA CIEBIE?

To psychoterapia dla osób z problemami w relacjach z innymi, dla osób nie potrafiących takich relacji budować i satysfakcjonująco utrwalać. Psychoterapia Gestalt jest również wskazana dla tych, którzy napotykają trudności w relacjach z samym sobą: nie rozumieją siebie, swoich pomieszanych emocji, sprzecznych pragnień lub objawów somatycznych (płynących z ciała). Ważne jest nie tylko to, z czym przychodzisz, ale również Twoja historia i obecna sytuacja życiowa. Będziesz mieć możliwość zobaczenia jak funkcjonujesz, i w swoim własnym tempie spróbujesz zmienić to, co Ci nie służy.

Zapraszam Cię na pierwsze spotkanie – konsultację, nawet jeśli nie masz pewności, że to z czym przychodzisz nadaje się do terapii. Po rozmowie podejmiesz decyzję czy poruszane przez nas tematy, to kierunek, w którym chcesz podążać. I czy pragniesz takich zmian.

„Terapia jest dla mnie jak poszukiwanie bezpiecznej przystani w czasie sztormu negatywnych emocji. Jest szansą na zrozumienie siebie i naukę metod pomagających radzić sobie z tym, co sprawia mi problem.” Julia

„Terapia jest dla mnie jak kompas na drodze życia. Dzięki niej mogę obrać cel dokąd zmierzam i dowiedzieć się jak mam poradzić sobie z trudnościami napotkanymi na drodze”. Sylwia