fbpx
+48 609 729 082 [email protected]

Nic Cię nie cieszy? Masz obniżony nastrój a nawet miewasz stany depresyjne?

Czy to depresja?

Na depresję może zachorować każdy, niezależnie od wieku, dochodów czy pozycji społecznej. Objawy pierwszego epizodu depresji to nie tylko smutek ale też obniżenie energii i spadek zainteresowań. Przy rozpoznawaniu depresji również bierze się pod uwagę objawy dodatkowe, a mianowicie problemy z pamięcią i koncentracją, utratę wiary w siebie, nieuzasadnione poczucie winy i niskiej wartości, pesymistyczne widzenie przyszłości, myśli albo próby samobójcze, zaburzenia snu i zmniejszony apetyt. Aby mówić o depresji stan ten musi trwać co najmniej 14 dni. Są oczywiście leki przeciwdepresyjne, ale nie usuwają one przyczyn tej choroby, a jedynie łagodzą jej skutki.

Co zrobić?

Co zrobić w sytuacji kiedy podejrzewamy u siebie depresję? Na pewno trzeba się leczyć, najlepiej udać się do psychiatry oraz rozważyć psychoterapię. Zadaniem leków jest wyprowadzić chorego z ciężkiej depresji po to, aby mógł w miarę normalnie funkcjonować. Na tym etapie możliwa i wskazana jest psychoterapia. Tutaj niezwykle istotna jest relacja psychoterapeutyczna, ponieważ człowiek otrzymuje głębokie wsparcie oparte na szacunku i akceptacji tego, kim jest. Szczególnie trudne dla osób w depresji jest to, że dla nich czas jakby się zatrzymuje i nie widzą oni żadnej możliwości zmiany, a tym samym i wyjścia z depresji.

Rola terapeuty

Terapeuta jest tym, który towarzyszy i nie opuszcza, ale też nie popędza, jest tym, który wierzy w możliwość zmiany. Czasem, w ciężkiej depresji, sesja terapeutyczna jest po prostu spotkaniem, byciem obok, czasami w milczeniu. Trudno mówić o planach na przyszłość, bo język zawodzi, ale można zapytać, czy danej osobie jest wygodnie, zatroszczyć się o nią, pozwolić się wypłakać, wyżalić – i to przynosi ulgę, a z czasem – zmianę. Oprócz leków i psychoterapii, przy wychodzeniu z depresji pomaga właściwa, zdrowa dieta i ruch.
Pracuję z osobami, które cierpią na obniżony nastrój lub stany depresyjne; które nic nie cieszy. Jeśli czujesz, że utknąłeś/utknęłaś i nie potrafisz przełamać impasu, zapraszam Cię do kontaktu, bo przecież zmiana jest możliwa.