fbpx
+48 609 729 082 [email protected]

Przychodzisz na psychoterapię indywidualną i jest to Twoja pierwsza wizyta w gabinecie? Na pewno zastanawiasz się, czego możesz się spodziewać. Może się tego obawiasz i czujesz stres. Pewnie nachodzą Cię też wątpliwości czy Twój problem jest „odpowiedni” do terapii i czy to „da się leczyć”.

Pytania

Kiedy już zaproszę Cię żebyś usiadł/a, zapytam w czym mogę Ci pomóc, z jaką sprawą przychodzisz. Raczej nie będę Ci przerywać bo rozumiem, że i tak jest Ci trudno; po prostu interesuje mnie usłyszenie od Ciebie z czym się zmagasz. Ważne jest jak doświadczasz swojej trudności i dlaczego to dla Ciebie jest problemem. To ważne pytania i każdy ma tutaj własne odpowiedzi. Również interesuje mnie dlaczego decydujesz się na konsultację właśnie teraz, co jest bezpośrednią przyczyną zgłoszenia.

Informacje

Zapytam Cię również o pewne informacje dotyczące Twojej sytuacji życiowej i rodzinnej. Będę też chciała poznać Twoją historię medyczną, włączając w to wcześniejsze korzystanie z psychoterapii. Wszystkie te informacje mają mi pomóc określić bezpieczne ramy pracy z Tobą, ocenić poziom wsparcia jaki masz poza gabinetem ale też zwrócić uwagę na to, co może być trudne. Przyznasz, że to całkiem sporo jak na pierwsze spotkanie, prawda? Poza tym będę Cię chciała poinformować o zasadach odwoływania sesji, ustalić formę kontaktu między nami i zostawić trochę czasu na Twoje pytania. Jeśli chcesz, mogę Ci pokrótce opowiedzieć jak pracuję i co jest dla mnie ważne w pracy terapeutycznej.

Kierunek pracy

Nasze kolejne sesje będą się bardziej koncentrowały na problemie z którym przechodzisz. Kluczowe w naszej pracy będzie zamienienie Twojego problemu na możliwy do osiągnięcia cel, czyli określenie jakiej zmiany chcesz. Brzmi to dosyć prosto ale zwykle jest to dość trudnym zadaniem, którego podejmujemy się aby wyznaczyć kierunek naszej pracy. Trzeba też pamiętać o motywach konkurencyjnych – może „problem” przynosi jednak jakieś korzyści? Ten wstępny etap terapii jest bardzo ważny, jest jak fundament, na którym można budować dalszą i głębszą pracę.

Jeśli mój wpis jakoś Cię zachęcił i ośmielił do kontaktu ze mną bardzo się cieszę i serdecznie Cię zapraszam do spotkania w moim gabinecie.