fbpx
+48 609 729 082 [email protected]

W psychoterapii Gestalt przyjmuje się, że zaburzenia człowieka wynikają z jakiegoś deficytu rozwoju osobowości, że jakieś ważne potrzeby rozwijającego się dziecka nie zostały zaspokojone.

Praca w gabinecie

A więc terapia polega na stworzeniu takich warunków, aby możliwe było skorygowanie tamtego braku obecnym doświadczeniem. W tak pojętej pracy kluczową role odgrywa relacja terapeutyczna. Oznacza to, że gdzie człowiek jest widziany i akceptowany taki, jakim jest – wraz ze swoimi doświadczeniami i emocjami. W Gestalcie przyjmuje się, że to co dziś „robimy źle” wynika z przystosowania się do wcześniejszych okoliczności życiowych. Na przykład ktoś jest odcięty od emocji bo musiał się odciąć aby przetrwać.  Wtedy psychoterapia polega na zobaczeniu tych obecnie szkodliwych przystosowań i przepracowaniu ich.  W wyniku tego osoba zyskuje dostęp do nowego, pełniejszego i bardziej elastycznego funkcjonowania.

Co robi terapeuta

Terapeuta Gestalt kieruje się wiarą, że nie musi decydować czy sugerować klientowi co dla niego jest dobre. Zamiast tego pracuje nad poszerzaniem świadomości klienta dotyczącej jego przekonań, myśli i emocji aby klient sam mógł podejmować decyzje. Oznacza to, że terapeuta nie robi czegoś „za klienta” czyli oddaje mu sprawczość. Co natomiast terapeuta robi? Pomaga klientowi zwiększać samoświadomość, uczy go zauważać własne potrzeby i zaspokajać je. Również uczy go korzystania z własnej siły, pomaga stawiać granice i brać odpowiedzialność za swoje działania.

„Tu i teraz”

W terapii Gestalt bardzo ważne jest pojęcie „tu i teraz”. Nawet kiedy wracamy do trudnych wspomnień emocji doświadczamy tu i teraz. Tak więc to co minęło jest wciąż aktualne i obecne. To z tym wymiarem pracujemy w terapii. Staramy się nie tyle rozumieć i opracować coś intelektualnie, ale przede wszystkim pozostajemy w doświadczeniu.  Wtedy możemy wrócić do myśli i w kontakcie z uczuciem przejść do działania po to aby wreszcie dokończyć tamtą sprawę.  Wtedy człowiek staje się bardziej całością, energia zaczyna płynąć, a my możemy bardziej adekwatnie i elastycznie reagować na to, co przynosi dzień.

Dla kogo jest ta terapia?

Czy terapia Gestalt jest dla wszystkich? Może nie jest to najwłaściwsza terapia jeśli za dwa miesiące masz lot do USA a boisz się latania – wtedy nie wiem, czy zdążę Ci pomóc. Również jeśli szukasz kogoś kto szybko da Ci gotowe wskazówki na życie – to raczej nie będzie Gestaltysta. Jeśli masz epizod psychotyczny i bierzesz leki to raczej też nie, ponieważ psychoterapia wymaga obecności. Można tutaj pracować nad zmniejszeniem poziomu lęku w oparciu o więź psychoterapeutyczną, ale będzie to terapia wspomagająca a nie główna. Jeśli natomiast zmagasz się z problemami w relacjach, sam/sama nie umiesz ze sobą dojść do ładu, męczy Cię poczucie, że utknąłeś/utknęłaś i nie widzisz wyjścia – zapraszam Cię do kontaktu.